۱۳۹۳/۰۵/۱۰ - 01/08/2014
 
 
جستجو در:
بندرگاههای جهان
...
 
آرامگاه یعقوب لیث صفاری

    ۰۹ فروردين ۱۳۸۸      
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - آرامگاه یعقوب لیث صفاری، که بین مردم بومی منطقه اسلام آباد، به بقعه شاه ابوالقاسم نیز معروف است، سالهای سال است که در قسمت شمال شرقی روستای شاه‌آباد در5 کیلومتری جاده دزفول - شوشتر در استان خوزستان قرار دارد. گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ آرامگاه یعقوب لیث صفاری از بهترین نوع گنبد های مخروطی واقع در خوزستان است.

بنای آرامگاه دارای یک ورودی به درون آرامگاه است که پله خورده و سطح داخلی آرامگاه را از سطح بیرونی آرامگاه جدا می سازد. سازه اصلی بنا خشت خام با اندازه های 30 x20 دارای نقوش برجسته و ملات آن گچ و خاک است و در داخل ستونهای از نی بعنوان مصالح ساختمانی استفاده شده است. این آرامگاه با شماره 2550 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اما چرا این آرامگاه به نام یعقوب لیث صفاری معروف شده است؟ بنا به گفته های مردم محلی در حدود 30 سال پیش کتیبه ایSample Image بر روی دیوار گنبد قرار داشته که به خط عربی نام یقعوب لیث سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی نگاشته شده بود، اما اکنون با اسپری مشکی رنگی نام یعقوب را پاک کرده اند و جالب آنکه هیچ  معرفی نامه ای نیز از این جایگاه وجود ندارد. تابلوی میراث فرهنگی نیز با همان رنگ سیاه مخدوش شده است و گویا حداقل تصمیمی برای بازسازی تابلو میراث که عمرش بیشتر از 15 سال نیز نیست، وجود ندارد.
اگر در گرداگرد آرامگاه، بچرخید قبرستانی بزرگ مشاهده می کنید که سنگ قبرهای قدیمی آن به قدیمی بودن این بنا گواهی می دهد. شوربختانه آرامگاه در وضعیتی قرار دارد که بازدید کننده باورش نمی شود که مقام بزرگی همچون یعقوب لیث صفاری در اینجا آرمیده است. بر آجرهای قدیمی آرامگاه با میخ هایی زنگ زده، سیم های بلندگو و مهتابی نصب شده است که جای تأسف دارد در صورتیکه می توانستند به دلیل محوطه مناسبی که آرامگاه دارد، نور پردازی بسیار زیبایی از سطح زمین بSample Imageر روی بنا داشته باشند . اما تنها تعدادی مهتابی و چند چراغ که در پارک های عمومی نصب می شود با لامپ 100 روشن کننده محیطی به آن بزرگی است، پس اگر تصمیم به دیدن اینجا دارید بی شک بایستی پیش از غروب خورشید در آنجا باشید. همچنین چون مردم محلی بر این باورند که اینجا بقعه شاه ابوالقاسم است بر روی جایگاههایی که طاقچه های تزئینی بنا می باشند،اقدام به روشن کردن شمع و در نتیجه سیاه شدن آجرهای قدیمی بنا شده است.
در ورودی به داخل آرامگاه بیشتر زمانها بسته می باشد، و شما برای ورود به درون آرامگاه بایستی نزدیکی ظهر یا غروب به آرامگاه بروید تا کلید دار آرامگاه در آنجا حاضر بوده و در را برای شما باز نماید.
اگر شما دوستدار ایرانگردی هایی با چادر هستید و مایل به برپا کردن چادر می باشید، کنار مقبره جایگاه مناسبی است، اما فردی که مراقبت از آرامگاه را بر عهده دارد به شما اجازه چنین کاری را نخواهد داد، زیرا پیش از این بسیاری در آنجا چادر زده و محوطه آرامگاه را کثیف کرده و رفته اند، در نتیجه ایشان اجازه برپا کردن چادر به شما نخواهد داد اما در صورت اجازه گرفتن از ایشان حواستان به تند بادهای فصلی خوزستان باشد. فصل های مناسب برای بازدید از آرامگاه :بهمن، اسفند، فروردین،شهریور می باشد،که از گرما و از سرمای استان خوزستان در امان بود.
اما بد نیست در اینجا به شخصیت یعقوب لیث صفاری نیز بپردازیم و توضیح مختصری درباره این شخصیت بزرگ ایرانی بدهیم. از میانه های قرن سوم هجری، عباسیان دچار هرج و مرج شدند و ملودی سقوط عباسیان به آرامی در حال نواخته شدن بود. این روند ادامه داشت و در اوج این هرج و مرج رویگرزاده ای سیستانی به نام یعقوب بن لیث بن معدل بن حاتم بن ماهاری صفاری، با قدرتی پایان ناپذیر و اراده ای پولادین برای استقلال دادن ایرانیان بپا خاست.
 دارلیث چهار پسر داشت: عمرو، طاهر،علی و یعقوب که از این پسران، طاهر در نبردی در منطقه بست کشته شد، علی به خدمت رافع بن هرثمه در آمد و یعقوب و عمرو به پادشاهی رسیدند.Sample Image
یعقوب همانند پدر نخست رویگر بود،اما روح سرکش او به این پیشه راضی نمی شد پس پیشه پدر را ترک گفت و به عیاران پیوست. در همین زمان خوارج در خراسان سر به شورش نهادند و خلیفه عباسی فردی به نام صالح بن نصر کنانی را مآمور دفع شورش کرد. صالح پس از کسب موفقیت در خواباندن شورش خوارج ، آوازه ای بهم زد و یعقوب و برادرش عمرو نیز به او پیوستند. پس از در گذشت صالح نخست درهم بن حسن برگزیده شد، اما به دلیل بی کفایتی ارتشیان از او رو بر تافته و گرد یعقوب جمع شدند. از آن پس روز به روز به هواداران یعقوب افزوده شد و به یاری همان یاران نخست سیستان را آزاد کرد.سپس بر پادشاه کابل رتبیل(زنبیل) چیره گشت و هوشنج و هرات را به سرزمنیهای آزاد افزود. یعقوب سپاه خود را به فارس گسیل داشت و با شکست فرمانروای فارس آنجا را نیز آزاد کرد. پس از آن بلخ، بامیان و گردیز به قلمرو ایران آزاد افزوده شد.
پس از این یعقوب در گیر خاموش کردن شورشهایی شد که در قلمروش روی می داد و سپس نیشابور و گرگان و ری را به سرزمین ایران بازگرداند. یعقوب احساس کرد دیگر زمان آن رسیده که با خلیفه رو در رو شود و از او بهانه ای گرفته و ایران را از دست عباسیان آزاد گرداند، پس با نامه ای به خلیفه نخست درخواست حکومت سیستان و خراسان و گرگان و فارس و ری را کرد و همچنین خواستار فرمانروایی کل خلیفه شد، اما خلیفه به این امر روی مثبت نشان نداد، و زمانی که او با ارتشی از سربازارن ایران تصمیم به یورش به بغداد را گرفت، خلیفه از این جنگ ترسید پس در خواست حکمرانی او راپذیرفت، اما در خواست فرمانروایی کل خلیفه را رد کرد.  بالاخره پس از تهدیدهای دو طرفه جنگی بین یعقوب و سپاه خلیفه در نزدیکی اهواز در منطقه ای به نام دیرالعقول رخ داد. در این میان خلیفه مسلمانان اعلام کرد که یعقوب به گناه (کفر) آلوده است و او براستی یک گناهکار (کافر) است و سربازان یعقوب بایستی به سربازان اسلام پیوسته و اسلام را از دست یعقوب کافر برهانند. تبلیغ دیوانه وار و پلید مذهبی مارهای بغداد بر روی اندیشه سربازان ساده دل و خوشباور ایرانی اثر گذاشت. بنا براین بسیاری از آنان به سربازان اسلام پیوسته و بجنگ با یعقوب برای رهایی بغداد و خلیفه و اسلام از دستان کافرنامی به نام  یعقوب پرداختند! یعقوب با وجود شجاعت و جنگاوری، بخاطر پیوستن بسیاری از سربازارن ایرانی به سربازارن خلیفه ،از حریف شکست خورده و به اهواز عقب نشینی کرد.کوشش ناپیروزمندانه او برای گرفتن بغداد، پایتخت خلیفه اسلامی، سبب نومیدی وی از ساده دلی مذهبی و نا آگاهی سیاسی سربازان ایرانی گردید. یعقوب جنگ با بغداد را بپایان برد در حالیکه او بسیار به برچیدن همیشگی سنّت خلیفه گری در بغداد و پس از آن در سراسر جهان نزدیک بود.شوربختانه یعقوب لیث صفاری به دلیل بیماری در نزدیکی اهواز درگذشت و پرونده این سرباز بزرگ سرزمین ایران بسته گردید.
داستانی در مورد یعقوب وجود دارد که دانستنش خالی از لطف نیست. گویند زمانی که یعقوب در بستر بیماری افتاده بود، خلیفه پیکی با هدیه هایی گرانبها برای او فرستاد وحکومت فارس را بر وی ارزانی داشت. یعقوب در حضور پیک نان و پیاز و شمشیر درخواست کرد و پس از آوردن آنها به پیک رو کرد و گفت: به خلیفه بگو من خسته و وامانده ام. اگر بمیرم، تو و من از دست یکدیگر خلاص می شویم، ولی چنانچه زنده بمانم این شمشیر میان ما دو نفر حکم خواهد کرد.اگر تو پیروز شوی من به همین نان و پیاز قناعت خواهم کرد. گویند هنوز پیک خلیفه به  بغداد نرسیده بود که بزرگ مرد ایرانی در آغوش مادرش سرزمین ایران آرمید.
گاه (زمان) مناسب برای بازدید از آرامگاه شیر مرد ایرانی روزهای نخستین اسفند تا روزهای پایانی فروردین ماه می باشد. همراه خود می بایست دوربین، کرم ضد افتاب، عینک دودی یا کلاه قاب دار داشته باشید.

گزارش از : کاوش ساعی

آخرین اخبار جاذبه های گردشگری
معبد تاکسانگ دیزانگ یا آشیانه ببر
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - بر روی یک صخره در ارتفاع 900 متری از سطح زمین صومعه ای قرار دارد به نام Taktsang Dzong (تاکسانگ دیزانگ) یا آشیانه ببر که به نوعی سمبل غیر رسمی کشور بوتان است. با پیاده روی در مسیری جاده ای از پارکینگ تا صومعه دو یا سه ساعت راه است.
مسجد نصيرالملك
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - مجموعه نصيرالملك که در میان مردم بیشتر به نام مسجد نصیر الملک معروف است در محله گودعربان و خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ می باشد، که شامل يك مسجد، يك خانه، يك گرمابه و يك انبار است که ساخت آن از سال 1292 تا 1304 هجری قمری به طول انجاميده است. شوربختانه، قسمت بزرگی از اين مجموعه شامل اندرونی و ورودی خانه، گرمابه، آب انبار و فضای بين خانه و مسجد در هنگام ساخت خيابان جديد لطفعلی خان زند ويران شد و از بین رفت.
بازه هور از چهارتاقی تا آغاز گنبد سازی
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - در 75 کیلومتری مشهد به تربت حیدریه، بنایی سرپا ایستاده است که البته درارتفاع بالایی قرار ندارد، اما شاید برای معماران و باستان شناسان جالب باشد. بنایی به نام بازه هور، که بسیاری بر این باورند کهن ترین بنای موجود درخراسان محسوب می گردد.
مناره ی رهروان مناره ای با معماری متفاوت
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - اگر با ماشین از قسمت شمال شرقی اصفهان بیرون برویم، پس از طی شش کیلومتر به روستایی به نام رهروان یا راهروان برخواهید خورد که مناره ای در میان مزرعه های این روستا نظر را به سمت خود جلب می کند. این مناره حدود 30 متر ارتفاع دارد وتقریباً به صورت اصلی خود باقی مانده است. این مناره را می توان نزدیک ترین مناره به شهر اصفهان قلمداد کرد که بیرون شهر واقع شده است.
تكیه هفت تنان
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - در شمال آرامگاه حافظ در دامنه کوه چهل مقام (کوه تخت ضرابی) باغی کوچک و زیبا قرار دارد. مکانی ساده اما زیبا. هنگامی که گام بر آن می نهید با هفت آرامگاه مواجه می شوید در صحن این مکان قرار دارند. آرامگاههایی ساده و بدون هرگونه آرایشی. سنگ های آرامگاه ها بسیار ساده و بدون هر نوشته ای می باشند و گویند که این سنگها را در عصر کریم خان زند بر این آرامگاهها قرار داده اند. سادگی این سنگ های آرامگاه ها گویای سادگی اسنان های زیر آن می باشد که حتی خاصر نبوده اند آخرین نشانه از خود ر
قلعه سلاسل برگی از جنگ های ایران زمین
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - در ته یكی از كوچه های شهر شوشتر، دیواره ای در حال ریختن را می توان دید كه در لابه لای دیوارهای بی قواره بتنی و سیمانی امروزی با تلاش بسیار سعی در نشان دادن خود دارد. هنگامی كه از این حفره كه روزگاری درگاهی باشكوه برای دژی مستحكم و افسانه ای بوده است، بگذرید، وارد حیاطی بزرگ می شوید كه وسعت زمینش بیش از پیش شما را متحیر می سازد.
آتشگاه، پیر ساسانی اصفهان
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - در 8 کیلومتری غرب شهر اصفهان بنایی با کهولت بسیار بر روی تپه ای مخروطی شکل تکیه زده است. پیرمردی که در روزگار جوانیش برای خود شکوه و ابهتی داشته است؛ اما ما مردمان فراموشکار خدمت های او و زیبایی آن را اکنون از یاد برده ایم و حتی نظاره گر بیماری و رنجوریش هستیم و دم بر نمی آوریم که چرا به این پیر اصفهانی یاری نمی رسانید. یعنی یک اصفهانی پیدا نمی شود که برای این پیر رنجور دکتر، دوا و درمانی بیاورد؟
مجموعه امیر چقماق (5) – آب انبار تکیه و آب انبار میدان امیرچقماق
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - در جستار پیشین در مورد تکیه امیر چقماق بطور گسترده سخن گفتیم. درآن جستارتکیه امیر چقماق را از درب وروردی بازارچه حاجی قنبر به دو قسمت تقسیم کردیم و از درب سمت راست (در صورتیکه رو بروی تکیه امیر چقماق و پشت به میدان بایستیم) به بالا حرکت کردیم. اما در همان جستار به دری در سمت چپ تکیه ( نسبت به در ورودی بازارچه حاجی قنبر) اشاره کردیم که در واقع ورودی آب انباری است معروف به آب انبار تکیه.
مجموعه امیر چقماق (چخماق) (4) –نخل یا نقل امیر چقماق
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - پس از تشکیل دولت صفویه در ایران و تصمیم دولت صفویه برای به رسمیت شناساندن دین تشیع در ایران، مراسم های گوناگونی که همگی برای تحکیم دین تشیع در جامعه ایران نقش دارد، رواج بیش از پیش یافت تا توسط تشیع، صفویان دگربار بتوانند ایرانیان را گرد هم آورده و باور ایرانی را تقویت بخشیده و قدرتی فزاینده ایجاد نمایند که در عین حال از رقیبی همچون دولت عثمانی که سردمداری اسلام را اادر جهان اسلام آن روزگار بر دوش می کشیدرا از جامعه ایرانی دور کند و در واقع زیر یوغ آنها قرار نگیرند.
محله امیر چقماق (چخماق)(3)- آب انبار پنج بادگير و بقعه ستی فاطمه
پایگاه خبری صنعت حمل و نقل ایران - جاذبه های گردشگری - اين آب انبار به دستور همسر امير جلال الدين چقماق شامی حاكم وقت يزد برای استفاده ی عموم مردم ساخته شده است، این جمله را در پاسخ پرسشی در مورد بنای پنج بادگیر یزد از یکی از ساکنان نزدیک آب انبار که به گفته سایر ساکنان محل فردی است که نسبت به این بنا آگاهی کاملی دارد می شنوی. اما واقعیت چیز دیگری است.
Advertisement
اخبــار مرتبط
:: بلاتکلیفی بدهی 700 میلیاردی ایرلاین‌ها به شرکت پخش
۹۳/۰۵/۰۷
:: میتسوبیشی در استرالیا ترمینال می‌سازد
۹۳/۰۵/۰۴
:: بوئینگ با ایران‌ایر قرارداد بست
۹۳/۰۵/۰۴
:: رشد 100 درصدی واردات کانتینر در بندر چابهار
۹۳/۰۵/۰۷
:: اولین دریافتی‌های بوئینگ به ایران‌ایر رسید
۹۳/۰۵/۰۷
:: نفتکش‌های سایر کشورها نفت ایران را حمل نمی‌کنند
۹۳/۰۵/۰۷
:: احتمال لغو تحریم‌های كشتیرانی ایران تا پایان 2014
۹۳/۰۵/۰۷
:: لغو تردد خطوط كشتیرانی به بندر اسرائیل
۹۳/۰۵/۰۴
:: پروازهای بی‌خطر در آسمان‌های خطرناک!
۹۳/۰۵/۰۴
:: مالزی و ترکیه کشورهای برترین‌های در گردشگری رمضان
۹۳/۰۵/۰۴
:: شهرسوخته بر بام میراث جهانی می‌ایستد
۹۲/۰۶/۲۶
:: خداحافظی تدریجی آژانس‎های مسافرتی از بازارسفرهای جهانی
۹۲/۰۵/۰۴
:: دلیل اصلی سقوط پروازها و بدنام‌ترین هواپیما
۹۳/۰۵/۰۱
:: پشت پرده راه‌اندازی یک ایرلاین
۹۲/۰۵/۲۲
:: لغو پروازهای خارجی به ایران، عواقبی برای صنعت حمل و نقل هوایی ندارد
۹۱/۱۱/۲۴
:: تبلیغات هوشمند
۹۰/۱۰/۰۹
:: روز ملی فیل در تایلند
۹۰/۰۷/۱۰
:: هتل های متفاوت
۹۰/۰۲/۱۹

CopyRight 2010 | iran4rah.com | Design and Support by: yasnagroup.com